Skolchefen i Älvsbyns kommun har beslutat att göra en sammanslagning av skolorna i Vistträsk och Vidsel. Skolundervisningen kommer efter sammanslagningen att hållas i Vidsel. Genom sammanslagningen får klasserna en bättre dynamik och barnen får bättre förutsättningar för samspel och lärande. Beslutet börjar gälla efter höstlovet, den 4 november.
Bristen på elever i både Vistträsk och Vidsel har lett till små klasser och en bristande gruppdynamik, vilket i sin tur påverkar elevernas sociala kunskaper och lärandeprocess. Genom att slå samman skolorna och öka antalet elever i varje klass, skapas en bättre miljö för samspel och lärande. Undervisning kommer efter sammanslagningen att äga rum i Vidsel.
Läroplanen för grundskolan betonar vikten av skolan som en social och kulturell mötesplats, där undervisningen ska anpassas till varje elevs behov och stimulera deras fortsatta lärande. Älvsbyns kommun kan i och med sammanslagningen av skolorna bättre uppfylla dessa krav och ge eleverna en mer givande skolmiljö.
– Det här beslutet grundar sig i att jag vill skapa en bättre lärandemiljö. Jag är övertygade om att sammanslagningen av skolorna i Vistträsk och Vidsel kommer att leda till en bättre dynamik och lärandemiljö för eleverna, samtidigt som vi kan effektivisera resurserna och möjliggöra en mer hållbar skolverksamhet. Beslutet kommer att gälla efter höstlovet, den 4 november, berättar skolchef Jonas Wallin.
Skolskjuts från Vidsel till hemmet i Vistträsk kommer även erbjudas till de barn som går på fritids. Under hösten kommer samtliga berörda föräldrar kallas till ett möte, skolchefen kommer att finnas på plats för att svara på eventuella frågor.