Forskare ser “Möjlighetsfönster” i planeringen av Vistträsk

Bild på flertalet personer som pratar utomhus.

Under tisdagen gästades Vistträsk av en nationell forskargrupp inom social hållbarhet, arkitektur, kulturmiljövård samt teknik-, näringslivs- och vetenskapshistoria. Forskargruppen fick, tillsammans med egna inbjudna gäster, däribland representanter inom social hållbarhet från Boliden AB, studera exempel hur byggnader från Lavers forna gruvsamhälle återbrukats i form av bostadshus och industrilokaler. Forskargruppen önskade även, med anledning av planer på ny gruva i Laver, ta del av arbetet med nya detaljplaner i Vistträsk samt lyssna till kommunens pågående arbete och satsningar för att gynna den sociala hållbarheten i Vistträsk.

Besöket följdes upp av en dialog och workshop under eftermiddagen tillsammans med inbjudna samhällsplanerare från Älvsbyns kommun. Diskussionsfrågorna kretsade övergripande kring gruvplanerna i Laver – hur de kan påverka lokalområdet och vilken påverkansmöjlighet kommun och samhälle har under prövningsprocessen av gruvan.

Bild på flertalet personer som pratar utomhus.

Under sin vistelse genomförde forskargruppen även studiebesök hos Polarbröd AB för en inblick i företagets historia och pågående hållbarhetsarbete, däribland projektet CHARM-fabriken, som Älvsbyns kommun står bakom och vars syfte är att skapa förutsättningar för ökad hållbar livsmedelsproduktion i Norrbotten, bland annat genom en fysisk plats där entreprenörer kan mötas för samarbeten och innovation.

Vistelsen omfattade även en rundvandring i Älvsbyns centrum där forskargruppen tog del av lokal arkitektur och byggnadsgestaltning.

Studiebesöket i Vistträsk samt rundvandringen i Älvsbyn hölls av kommunens samhällsplanerare.

Om forskningsprojektet:

Forskningsprojektet ”Målkonflikter i den gröna omställningen: Metodverktygslåda för kultur- och värdeskapande i planering” är ett 3-årigt forskningsprojekt finansierat genom bidrag från Vinnova. Inom ramen för forskningsprojektet studeras tre ”lärcase”, däribland Älvsbyns kommun utifrån den påverkan som sker i kommunen som följd av industrisatsningar i Norrbotten samt planer på ny koppargruva i Laver. Syftet med projektet är bland annat att ge verktyg för kultur- och värdeskapande planering av attraktiva livsmiljöer liksom förebygga målkonflikter kopplat till industriomställningen genom att bättre tillvarata ”möjlighetsfönster” i planerings- och samhällsbyggnadsprocessen.